"ψειρες" 5w με λευκο φως

Θέματα που αφορούν την αισθητική βελτίωση.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
lambros
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 06, 2007 12:31 pm
Τοποθεσία: ΑΤΗΕΝS

"ψειρες" 5w με λευκο φως

Δημοσίευση από lambros » Κυρ Μαρ 14, 2010 11:41 am

καλησπερα...μιας που αναβαθμισα τα φωτα μου με xenon πλεον....θελω να αντικαταστησω και τις ψειρες με αλλες που βγαζουν λευκο φως για να εξαφανιστει αυτη η κιτρινιλα στα φαναρια....δοκιμασα με led αλλα δυστυχως ο εγκεφαλος μου βγαζει ενδειξη λαθους για καμμενο λαμπακι....εχετε να προτεινετε καποια συγκεκριμενη μαρκα λαμπακια που να βγαζουν λευκο φως και να ειναι στην αποχρωση του φαναριου δηλαδη crystal clear η chromed????
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lambros την Κυρ Μαρ 14, 2010 1:30 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.



Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: "ψειρες" 501w με λευκο φως

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Κυρ Μαρ 14, 2010 12:00 pm

Mαλλον θελεις να πεις 5 watt.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

martinis
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Δευ Φεβ 15, 2010 10:08 pm

Re: "ψειρες" 501w με λευκο φως

Δημοσίευση από martinis » Κυρ Μαρ 14, 2010 12:18 pm

Τι αμαξι εχεις??

Άβαταρ μέλους
lambros
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 06, 2007 12:31 pm
Τοποθεσία: ΑΤΗΕΝS

Re: "ψειρες" 501w με λευκο φως

Δημοσίευση από lambros » Κυρ Μαρ 14, 2010 12:30 pm

ναι 5watt εννουσα.....grande punto εχω....

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: "ψειρες" 501w με λευκο φως

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Κυρ Μαρ 14, 2010 1:15 pm

Κανε ενα edit στον τιλο και διορθωσε το :-)

Φιλε martinis ,τι σχεση εχει το αμαξι δεδομενου πως οι λαμπες πανε με βαση τον τυπο τους?
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

martinis
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Δευ Φεβ 15, 2010 10:08 pm

Re: "ψειρες" 5w με λευκο φως

Δημοσίευση από martinis » Κυρ Μαρ 14, 2010 6:02 pm

Εχει σχεση γιατι αν μιλαμε για led δεν εχουν σχεση τα watt θελει λαμπα led με can bus για να μη του δειχνει ενδειξη για καμενη λαμπα και οι led can bus δεν ειναι ολες το ιδιο!!! Μπορει δηλαδη να βαλει μια με can bus και παλι να του βγαζει ενδειξη. Θελει την αντιστοιχη για fiat.

Άβαταρ μέλους
Thanasakis
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Μαρ 10, 2010 6:47 pm

Re: "ψειρες" 5w με λευκο φως

Δημοσίευση από Thanasakis » Κυρ Μαρ 14, 2010 6:26 pm

τρελε εχω το '04 sporting κ του εχω βαλει κατι ψειρες με 6 led. μου τις διαβαζει χωρις κανενα προβλημα. δεν θυμαμαι μαρκα. ειχαν 17 ευρω

martinis
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Δευ Φεβ 15, 2010 10:08 pm

Re: "ψειρες" 5w με λευκο φως

Δημοσίευση από martinis » Κυρ Μαρ 14, 2010 6:49 pm

Που τις εβαλες?? Μπρωστα?? Τοτε θα ηταν can bus!! Εγω παντως ειχα προβλημα οπως και ενα φιλαρακι μου με punto 02". Λαμπα απλη led του εβγαζε βλαβη αλλαξε με can bus κ ολα οκ. Οι ιδιες led σε μενα δεν δουλευουν κ οι απλες led ουτε αναβαν!!

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: "ψειρες" 5w με λευκο φως

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Κυρ Μαρ 14, 2010 7:44 pm

Στο 1ο ποστ ο φιλος ανεφερε τις LED και ειπε πως ηθελε αλλες.Αρα η υπολοιπη συζητηση ειναι σωστο να εξελιχθει για αλλης τεχνολιγας περαν των LED.

6 Led σημαινει 6πλασιο φορτιο απλα και ετσι ξεγελιεται το can bus .Δοκιμαστε να βαλετε καποια high watt LED και να ειστε σιγουροι οτι θα δουλεψει.

Σε εσενα αυτες που δεν δουλεψαν ,να φανταστω τις δοκιμασες και απο τις 2 πολικοτητες?
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

martinis
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Δευ Φεβ 15, 2010 10:08 pm

Re: "ψειρες" 5w με λευκο φως

Δημοσίευση από martinis » Κυρ Μαρ 14, 2010 10:46 pm

Eνοειτε!!!

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: "ψειρες" 5w με λευκο φως

Δημοσίευση από GDRIVER » Δευ Απρ 19, 2010 8:00 am

παιδια καλημερα. γυρισα απογοητευμενος το Σαββατο απο την αλλαγη των ψειρων μου ,της πλαφονιερας,της μπαγκαζιερας με led Στο αμαξι. καταρχας να σας πω πως το γρανδε πθντο εχει πολυ δυστροπο εγκεφαλο σχετικως με το αμεσως προηγουμενο. τί εννοω; μια απλη αλλαγη με λεντ και 1 απλη χαλαρη αντιστασουλα και το προηγουμενο πουντο ηταν ενταξει. το gpunto απο την αλλη μας εβγαλε την πιστη, αλλα καί πάλι δεν είμαι ευχαριστημένος. στα φανάρια μπροστά μπήκαν 4 smd led μαζι με 2 πυκνωτες και συνδυασμό 3(!) αντιστασεων και διοδων-ανορθωτων που ανεβαζαν την καταναλωση στα συνολικως 2 βατ. ολοι οι κατοχοι gpunto να εχουν υπ'οψην τους πως για να βαλουν με ασφαλεια led θελουν συνολικως καταναλωση 2 βατ και πανω. τελως παντων στο δικο μου,κοψε ραψε τελικως απο την υπερβολικη ζεστη καηκε λιγο το ντουι και ελιωσαν λιγο τα καλωδια της τ10 βασης.(βαση των ψειρων του gpunto.). η πλαφονιερα ομως ηταν η απολυτη επιτυχια. ευτυχως αυτη δε χρειαζεται εναλλασομμενο ρευμα αλλα συνεχες και δεν ειναι συνδεδεμενη με ενδειξη στο καντραν.επομενως βαζεις ο,τι λεντ θελεις. εγω εβαλα δυο λαμπες high power led με δυο led ανα λαμπα.τελικως ηταν και η καλυτερη επιλογη απο την αλλη του ηλεκτρολογου που ελεγε πως αυτες με 1 led ανα λαμπα θα ηταν υπερκετες.συνολικως εξοικονομηθηκαν 16 βατ καταναλωσης. αλλα φωτιζουν το ιδιο καλα με πριν αλλα με αλλο πλεον τονο το φως.απο κιτρινο εγινε λευκο παγου. θα σας εβγαζα φωτογραφιες αλλα μονο απο κοντα φαινεται η διαφορα. τελος αφησαμε την μπαγκαζιερα οπου εγινε και πατεντα στην ιδια τη λαμπα. δε χρησιμοποιηθηκε τ10 λαμπα αλλα η ιδια τυπου της κεντρικης πλαφονιερας τυπου 1 led ανα λαμπα. εδω θα σας βγαλω φωτογραφιες για να δειτε τί σόϊ λαμπα μπηκε.παντως ηταν καλη επιλογη γιατι φωτιζει λιγο (εως ελαχιστα) καλυτερα απο πριν και σε λευκη αποχρωση. συνολικως εξοικονομηθηκαν 28 βατ ενεργειας σε ολο το αμαξι. σειρα εχουν τωρα τα στοπ και πισω πορειας και οπισθεν.(αναφορικως με την οπισθεν το καντραν δε βγαζει καμια ενδειξη για αυτη τη θεση επομενως βαζεται ο,τι θελετε. η βαση ειναι 1157)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GDRIVER την Δευ Απρ 19, 2010 8:51 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: "ψειρες" 5w με λευκο φως

Δημοσίευση από GDRIVER » Δευ Απρ 19, 2010 8:47 am

ωπ και κατι που τωρα θυμηθηκα και πιστευω να ενδιαφερει αρκετους. ο ηλεκτρολογος μου ειπε πως σε 1 με 1,5 μηνα θα ερθουν οι πρωτες λεντ λαμπες για τα κυριως σωματα. 10 βατ καταναλωση μονο. αυτος μου ειπε πως τις εχει δει σε επιδειξη και ειπε πως φωτιζουν οσο και οι αεριου ξενου. θα βγουν σε ολους τους τυπους βασεων. κοστος απαγορευτικο αλλα συνολικως κοστιζουν οσο και ενα παρα πολυ καλο αεριου ξενου. 100 ευρω η λαμπα. απο ο,τι μου ειπε παντως θα κονουν τοσο τωρα στην αρχη ,αργοτερα οταν θα γινου πιο παγιες θα πεσει αισθητα η τιμη τους.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
Orange
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6403
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 06, 2006 2:36 am
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Re: "ψειρες" 5w με λευκο φως

Δημοσίευση από Orange » Δευ Απρ 19, 2010 9:43 am

GDRIVER έγραψε:ωπ και κατι που τωρα θυμηθηκα και πιστευω να ενδιαφερει αρκετους. ο ηλεκτρολογος μου ειπε πως σε 1 με 1,5 μηνα θα ερθουν οι πρωτες λεντ λαμπες για τα κυριως σωματα. 10 βατ καταναλωση μονο. αυτος μου ειπε πως τις εχει δει σε επιδειξη και ειπε πως φωτιζουν οσο και οι αεριου ξενου. θα βγουν σε ολους τους τυπους βασεων. κοστος απαγορευτικο αλλα συνολικως κοστιζουν οσο και ενα παρα πολυ καλο αεριου ξενου. 100 ευρω η λαμπα. απο ο,τι μου ειπε παντως θα κονουν τοσο τωρα στην αρχη ,αργοτερα οταν θα γινου πιο παγιες θα πεσει αισθητα η τιμη τους.
Ε, ωρα ηταν επιτελους...!!! :)
Τοσα χρονια ειμαστε με αναμασησεις αρχαιων τεχνολογιων πυρακτωσης νηματων και ιονισμου αεριων.
Ερχετε επιτελους η ωρα, που θα ξεχασουμε την αλλαγη καμενης λαμπας-λυχνιας.

Off topic, αλλα ακρως ενδιαφερον.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: "ψειρες" 5w με λευκο φως

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Δευ Απρ 19, 2010 9:47 am

Καταρχην εναλλασομενο ρευμα εχεις μονο στο σπιτι!!!Μηπως κατι αλλο ηθελες να πεις?
Κατα δευτερον και το προηγουμενο punto εχει ζητημα στα led και με μια απλγη αντισταση δεν ξεγελας τον εγκεφαλο.Χρειαζεσαι "καταναλωση" ρευματος.

Τελος καλη μαγκια τα LED στουςκυριως προβολους αλλα τιθενται 2 ζητηματα..Πρωτον τα κατοπτρα τα οποια δεν ειναι σχεδιασμενα για αυτον τον σκοπο και κατα συνεπεια δεν εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα διαχυσης και μηκους φωταγωγισης.Το δευτερο ειναι οτι για να ζησουν μεγαλη διαρκεια ζωης τα LED χρειαζονται καλη ψυξη,και αυτη τη στιγμη ο χωρος στις βασεις των φαναριων ειναι περιορισμενος..(Οποιος ασχολειται με φακους (candlepowerforum κτλ) καταλαβαινει τι λεω)
Παρολα αυτα εχει ενδιαφερον..
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: "ψειρες" 5w με λευκο φως

Δημοσίευση από GDRIVER » Δευ Απρ 19, 2010 11:21 am

οχι οχι. ο ηλεκτρολογος μου ειπε πως οι μπροστινες λαμπες τ10 εχουν εναλλασσομενο ρευμα που παρεχεται απο την μπαταρια και μετατροπεα. μου ειπε το λογο αλλα δε το θυμαμαι. εν ολιγοις οταν εβαλε ανορθωτη τασης και πυκνωτη 10.000mf οι θερμοκρασιες επεσαν αισθητως.

μου ειπε πως οι led λαμπες (ειδα ενα δειγμα-σαν πλακακι-πλακετα ειναι με ενα led μεγαλο) βγαζουν γυρω στους 110 βαθμους θερμοκρασια.και κατι αλλο.μου ειπε το ονομα της εταιρειας αλλα μου ειπε πως το φως των led ειναι κατευθυνομενο απο την πλακετα την ιδια και οχι απο το κατοπτρο. μου φανηκε λιγο περιεργο ,ξερουμε το κατευθυνομενο φως των led αλλα το κατοπτρο οπως προειπες θα χαλαει τη διακυμανση του.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξωτερική εμφάνιση”