Φώτα Xenon σε Grande Punto

Θέματα που αφορούν την αισθητική βελτίωση.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ Σ
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 09, 2007 10:01 pm
Τοποθεσία: MOSXATO

Φώτα Xenon σε Grande Punto

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ Σ » Πέμ Ιούλ 31, 2008 7:57 pm

Παιδιά καλησπέρα! Έχω πάρει πάρει απόφαση να τοποθετήσω ένα ΚΙΤ xenon στο grande μου (θυμίζω ότι φοράμε Η4 λάμπες) με θερμοκρασία χρώματος 6000-6500Κ. Υπάρχει κάποιος που να έχει τοποθετήσει ήδη κάποιο ΚΙΤ για να μου πει τη γνώμη του? υπήρξαν προβλήματα? Δεν θέλω να στραβώνω το κόσμο! απλά θέλω να βλέπω καλύτερα! ( υπόψιν ότι τα γυαλιά μου είναι εντάξει!!! χα,χα,χα!!! )



Άβαταρ μέλους
Coach
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 532
Εγγραφή: Παρ Οκτ 15, 2004 12:10 pm
Τοποθεσία: Νάουσα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Coach » Παρ Αύγ 01, 2008 9:32 am

Εγω χθες εβαλα στο δικο μου.Βεβαια ειναι mk2b και Η7 λαμπες.Εβαλα 6000κ.Θεωρω οτι με ενα ρυθμισμα δν τυφλωνεις τους αλλους.Αλλα πραγματικα χθες οδηγουσα με ενα εντελως ηλιθιο χαμογελο.Μιλαμε αντε γεια ειναι ο φωτισμος!Βαλε μην το σκεφτεσαι αξηζει!
Colin McRae - Θεός

Άβαταρ μέλους
perros
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Απρ 22, 2008 1:08 pm

Δημοσίευση από perros » Παρ Αύγ 01, 2008 2:59 pm

θα βάλω μέχρι τις 15 αυγούστου στο grande punto μου. είδα έναν στον δρόμο με grande και μου είπε να τα βάλω. θα γράψω εντηπώσεις μόλις τα βάλω. θα σου πω και τι θα βάλω τελικά. πάντως για καλά xenon να υπολογίζεις από 250 ευρώ και πάνω

Άβαταρ μέλους
Coach
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 532
Εγγραφή: Παρ Οκτ 15, 2004 12:10 pm
Τοποθεσία: Νάουσα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Coach » Παρ Αύγ 01, 2008 9:57 pm

Τα δικα 160 τα πηρα και ειναι μια χαρα εως τελεια.Θα δειξει στον χρονο βεβαια!
Colin McRae - Θεός

Άβαταρ μέλους
Orange
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6403
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 06, 2006 2:36 am
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Δημοσίευση από Orange » Σάβ Αύγ 02, 2008 1:10 am

Παιδια, για τσεκαρετε κι εδω--> http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?t=14731
που το εχουμε αναλυσει το θεμα xenon. :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ Σ
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 09, 2007 10:01 pm
Τοποθεσία: MOSXATO

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ Σ » Σάβ Αύγ 02, 2008 12:24 pm

Φίλε Orange το link δεν δουλεύει τουλάχιστον σε μένα!

Άβαταρ μέλους
Orange
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6403
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 06, 2006 2:36 am
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Δημοσίευση από Orange » Σάβ Αύγ 02, 2008 12:33 pm

ΓΙΑΝΝΗΣ Σ έγραψε:Φίλε Orange το link δεν δουλεύει τουλάχιστον σε μένα!
Φιλτατε, αν και το link λειτουργει κανονικα, εσυ δε ξερω γιατι δεν μπορεις να ανοιξεις τη σελιδα.
Βρες το θεμα "χειροκινητα" ---> "puntoclub.gr Φόρουμ » Τεχνικά Θέματα » Εξωτερική εμφάνιση » προβλημα με φωτα ξενον". :)

(Μηπως αργη να σου ανοιξει η σελιδα, η σου βγαζει προβλημα??)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Spartiatis No2
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Τετ Μαρ 22, 2006 7:02 pm
Τοποθεσία: Σπάρτη

Δημοσίευση από Spartiatis No2 » Σάβ Αύγ 02, 2008 12:36 pm

Ναι το Link όντως είναι άκυρο...

Μερικοί πάντως απ'οτι θυμάμαι από ένα topic βάλανε xenon που σκοτώναν και τρώγαν βρίσιμο. Καλύτερα να είναι εργοστασιακό το κιτ θα έλεγα, αν και γενικώς τα εργοστασιακά είναι πανάκριβα. Στην Alfa Mi.To να βάλεις xenon επιπλέον είναι 700 ευρώ. Too much...

Άβαταρ μέλους
spartiatis
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1208
Εγγραφή: Τετ Ιουν 08, 2005 4:42 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από spartiatis » Σάβ Αύγ 02, 2008 2:48 pm

τα κανονικα xenon δηλαδη αυτα που ειναι απο την μαμα εταιρεια εχουν και ολο φαναρι σαν λειτουργια για να φωτιζει καλυτερα και να μην τυφλωνει!τα xenon κανονικα θελουν 'προβολεα' για να φωτιζουν σωστα!βαλε γιατι ειναι οντως καλυτερος ο φωτισμος ΑΛΛΑ ρυθμησε τα αμεσως προς τα κατω γιατι αλλοιως θα τυφλωνει τους αλλους και δικαιως θα σε βριζουν!

Άβαταρ μέλους
perros
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Απρ 22, 2008 1:08 pm

Δημοσίευση από perros » Τρί Αύγ 05, 2008 1:48 pm

Παίδες έβαλα XENON το Σάββατο στο Gpunto T-JET μου. Είναι τρέλα και κορδέλα η φάση. Είδα το φως το αληθινό. Όσο για το αν στραβώνουν: δεν με έχει βρίσει ακόμα κανένα αν και επίτηδες τα έχω στην σκάλα 0. Κόστισαν €310 και είναι της εταιρίας SATXENON. Μου είπε ο κολλητός μου που τα έβαλα στο μαγαζί του ότι αυτήν την μάρκα την βάζει εργοστασιακά η VAG. Δεν ξέρω αν αληθεύει. Πάντως από φως είναι ένα απίστευτο λευκό και οι πινακίδες του δρόμου να φανταστείτε ότι φωσφορίζουν από πάρα πολύ μακριά. Τα υπόλοιπα φώτα των αυτοκινήτων φαίνονται λυχνάρια μπροστά στα XENON.

Άβαταρ μέλους
Orange
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6403
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 06, 2006 2:36 am
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Δημοσίευση από Orange » Τρί Αύγ 05, 2008 3:08 pm

perros έγραψε:Παίδες έβαλα XENON το Σάββατο στο Gpunto T-JET μου. Είναι τρέλα και κορδέλα η φάση. Είδα το φως το αληθινό. Όσο για το αν στραβώνουν: δεν με έχει βρίσει ακόμα κανένα αν και επίτηδες τα έχω στην σκάλα 0. Κόστισαν €310 και είναι της εταιρίας SATXENON. Μου είπε ο κολλητός μου που τα έβαλα στο μαγαζί του ότι αυτήν την μάρκα την βάζει εργοστασιακά η VAG. Δεν ξέρω αν αληθεύει. Πάντως από φως είναι ένα απίστευτο λευκό και οι πινακίδες του δρόμου να φανταστείτε ότι φωσφορίζουν από πάρα πολύ μακριά. Τα υπόλοιπα φώτα των αυτοκινήτων φαίνονται λυχνάρια μπροστά στα XENON.
Μεγια "perros"!!
Απο την τιμη, φαινετε να ειναι "καλο πραγμα".
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
spartiatis
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1208
Εγγραφή: Τετ Ιουν 08, 2005 4:42 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από spartiatis » Τρί Αύγ 05, 2008 6:14 pm

φιλε μου καμια εταιρεια απο αυτες του εμποριου δεν μπαινει σε εργοστασιακο αμαξι!με γεια και καλοριζικα!απλα γνωμη μου ειναι να τα κατεβασεις για καλο-κακο!γιατι τα φαναρια σου δεν ειναι σχεδιασμενα για xenon!απλα να ξερετε οτι το xenon μπορει να ακομα και να προκαλεσει μερικη τυφλωση στον ανθρωπο οποτε καλο το εφε αλλα με σεβασμο στους αλλους!

Άβαταρ μέλους
chrisgpunto
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Ιαν 29, 2008 2:49 am

Δημοσίευση από chrisgpunto » Τρί Αύγ 05, 2008 11:31 pm

εγω το κιτ το εχω περιπου ενα χρονο κανενα προβλημα, και προς το παρον δεν μου εχει κανει κανεις παραπονο για τυφλωση

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ Σ
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 09, 2007 10:01 pm
Τοποθεσία: MOSXATO

Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ Σ » Τετ Αύγ 06, 2008 8:20 am

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Η αντιπροσωπεία διαθέτει KIT XENON στη τιμή των 400 ευρώ περίπου τοποθετημένα και το σκέφτομαι σοβαρά να τα βάλω σ΄ αυτούς. Μπορεί να δώσω κάτι παραπάνω αλλά τουλάχιστον ότι και να γίνει θα είναι δίπλα μου. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορείς με τα φώτα αυτά να παίξεις σινιάλο στη μεγάλη σκάλα όπως στα απλά ή αν υπάρχει καθυστέρηση και επίσης αν για να σας τοποθετήσουν τα ballast σας έκαναν τρύπες σε μεταλλικά σημεία του αυτοκινήτου ή απλά τα στερέωσαν με δετικά ή κάπως αλλιώς.

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τετ Αύγ 06, 2008 8:44 am

Οι αντιπροσωπειες μπορει να εχουν Xenon να σας βαλουν αλλα η FIAT δεν τοποθετει στα αυτοκινητα της.Οποτε καταληγουμε,οπως ειπατε κι εσεις παραπανω, στο οτι τα φαναρια δεν ειναι κατασκευασμενα για να δουλευουν με Xenon.
Επιπροσθετως μην περιμενετε να σας βρισουν γιατι πολυ απλα οι περισσοτεροι δεν τολμουν ή δεν προλαβαινουν μιας και το προβλημα το δημιουργεις στο αντιθετο ρευμα κυριως και λιγοτερο στους καθρεπτες των προπορευομενων οχηματων.Για αυτο φροντιστε να ρυθμισετε οσο το δυνατον καλυτερα(αυτο ειναι παρακληση..).
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξωτερική εμφάνιση”