Φώτα Xenon σε Grande Punto

Θέματα που αφορούν την αισθητική βελτίωση.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: Φώτα Xenon σε Grande Punto

Δημοσίευση από rxbkrs » Τρί Σεπ 10, 2013 11:20 pm

Pani_EVO έγραψε:Ωραίο το αισθητικό αποτέλεσμα, αλλά δεν ξέρω από φως αλλά και από στράβωμα των απέναντι πώς θα πάει.
Έκανα ένα βραδινό πήγαινε - έλα στη Θεσσαλονίκη και πραγματικά όσα αυτοκίνητα είχαν XENON, προφανώς aftermarket, σε στράβωναν στα σκοτάδια της εθνικής, είτε τους είχες απέναντι, είτε από πίσω (μέσα από τον καθρέφτη).
Μπορεί όποιος τα βάζει να έχει πιο λευκό και πιο δυνατό φως, αλλά στραβώνει τους πάντες και αυτό είναι αισθητό στους πολύ σκοτεινούς δρόμους, όχι στις πόλεις.
Εγώ πάντως δε βάζω aftermarket XENON με τίποτα.
tazjet έγραψε:Φίλε μου μαζί σου 100%
Όμως τα έχω δει από κοντά και το ύψος που φέγγουν, αλλά και τη φωτεινότητά τους.Κανένα πρόβλημα και πάντα στα πλαίσια ενούς μαμά αυτοκινήτου με λάμπες ξένον (πάντα με κάτοπτρο και ρύθμιση δέσμης) Ελπίζω μέχρι τα μέσα του Οκτώβρη να το έχω τοποθετήσει.
Έχω δει και αφτερμαρκετ με κάτοπτρο, αλλά στραβώνουν. Καλά χωρίς κάτοπτρο δε το συζητάω..
Έχω βάλει aftermarket XENON στο Grande Punto Abarth Esseesse μου πριν 4,5 χρόνια περίπου, τά'χω στη σκάλα 0 και δεν στραβώνουν καθόλου. Πέρασα και το ΚΤΕΟ. Έχει δίκιο σ'αυτό που λέει ο φίλος forza italia ότι πρέπει να ρυθμιστούν σωστά για να μην τυφλώνουν. :wink:


Υ.Γ. Έχω γράψει σ'αυτήν την ενότητα πιο παλιά σχετικά με το θέμα.



Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Φώτα Xenon σε Grande Punto

Δημοσίευση από kostas013 » Τετ Σεπ 11, 2013 12:17 am

+1 και εγω και ο Samcos και το Gusabarth με κινεζικα ξενον ειμαστε αλλα δε τυφλωνουμε κανεναν
εχουμε και το θετικο στα μκ2α οτι στα φαναρια μας δεν εχουμε κατοπτρα αλλα προτζεκτορες!!!
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Φώτα Xenon σε Grande Punto

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τετ Σεπ 11, 2013 6:32 am

Δυστυχως παραβλεπετε καποιες παραμετρους.Το ΚΤΕΟ μετραει στατικα.Στο δρομο ομως που και η παραμικρη ανωμαλια Ή επιταχυνση σου σηκωνει την μουρη τοτε αλλαζουν τα δεδομενα ..
PDT_Armataz_01_06

Οσο για το πιο λευκο φως ,οταν το ματι "γνωριζει" τον ηλιο ,τοτε το "αρρωστιαρικο" λευκο δεν ειναι καλυτερο.Μονο δυνατοτερο ,και βεβαια πιο φανταχτερο.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Φώτα Xenon σε Grande Punto

Δημοσίευση από kostas013 » Τετ Σεπ 11, 2013 2:44 pm

τοτε ολα τα σμαρτακια τι να πουνε που πατανε γκαζι και κοιτανε τον ουρανο με τα αστερια χαχα
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
alkis_7
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2013 5:05 pm
Τοποθεσία: Piraeus

Re: Φώτα Xenon σε Grande Punto

Δημοσίευση από alkis_7 » Τετ Σεπ 11, 2013 3:38 pm

χαχαχαχα Κωστα μενω στον 3ο και ξερω ποτε περναει σμαρτ με xenon φαντασου...

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Φώτα Xenon σε Grande Punto

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τετ Σεπ 11, 2013 5:14 pm

kostas013 έγραψε:τοτε ολα τα σμαρτακια τι να πουνε που πατανε γκαζι και κοιτανε τον ουρανο με τα αστερια χαχα
Εσυ μπορει να ασχολεισαι ..Εγω παντως μια φορα περασα με 2πολλα διπλα απο ενα.Νομιζω οτι ακομα φερνει σβουρες.. PDT_Armataz_01_06

Παρεπιπτοντως μην μπερδευετε το projector του mk2 με τον καθρεπτη των υπολοιπων punto .Επισης το xenon (το οπoιο να σημειωσουμε πως ξεκιναει απο τα 35 watt σε αντιστοιχια με τις λαμπες που ειναι 55w) στραβωνει τους απεναντι πιο ευκολα ακομα και με το "πλαϊνο" του φως.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Φώτα Xenon σε Grande Punto

Δημοσίευση από GDRIVER » Πέμ Σεπ 12, 2013 9:54 am

οι μλκες με τις μοτοσυκλέτες που έχουν βάλει ξένου θέλουν πολλά χέρια ξύλο. και τυφλώνουν και το κάνουν επίτηδες ώστε να τους αφήνεις να κάνουν τη σφήνα τους . :x

μία φόρα να τους σταματήσει ένας της τροχαίας και να τους τα ξηλώσει επιτόπου.αλλά ξέχασα αυτούς πλέον μόνο με ραντεβού τους βλέπεις στους δρόμους για περιπολία.όπως σιγά σιγά εξαφανίζονται και οι τροχονόμοι.

επίσης καλή τύχη για όποιον προσπαθήσει να ανοίξει τα φανάρια του gp. και να τα θερμάνεις το μόνο που θα καταφέρεις είναι να τα λιώσεις και η κόλλα πάλι στη θέση της θα είναι. προσπάθησα να πειραματιστώ με ένα σπασμένο φανάρι και διαλύθηκε εντελώς. η πατέντα με τους προβολείς για ξένου δε γίνεται ανοίγοντας το φανάρι αλλά ανοίγοντας την τρύπα για τον προβολέα από πίσω ,μέσα από την στεγανοποιητική τσιμούχα. γι'αυτό και οι περισσότεροι διαλέγουν μικρής διαμέτρου κάτοπτρα. τουλάχιστον αυτά που έχω δει στο youtube. τώρα εάν κάποιος έχει βρει το κόλπο να τα ανοίγει μέσω της κόλλας και όχι με dremel ας τη ρίξει.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Φώτα Xenon σε Grande Punto

Δημοσίευση από GDRIVER » Πέμ Σεπ 12, 2013 10:26 am

να πως γίνεται το άνοιγμα στο grande . καταστροφή


και αυτό. εάν κοιτάξετε προσεκτικώς θα δείτε πως όλοι με φωτογραφίες δε δείχνουν την ώρα που τα ανοίγουν. προσέξτε στις φωτογραφίες που ακολουθούν μετά από αυτήν του φούρνου, πως έχει πετσοκόψει το πλαστικό.

http://forum.grandepuntoclub.nl/viewtop ... =51&t=3816

και η επεξήγηση του παραπάνω εδώ

http://www.fiatforum.com/grande-punto/2 ... hts-2.html
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Φώτα Xenon σε Grande Punto

Δημοσίευση από GDRIVER » Πέμ Σεπ 12, 2013 10:46 am

και ένας έλληνας δείτε τί έκανε. είτε έβαλε προφυλακτήρες και φανάρια από bravo είτε είναι το bravo και έκανε λάθος στο όνομα . η απλώς προφυλακτήρες και φανάρια από bravo μπαίνουν και σε grande punto . εάν ισχύει αυτό τότε απλώς βάλτε του bravo τους φανούς που θα είναι και εργοστασιακά.

μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

Άβαταρ μέλους
tazjet
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Δευ Αύγ 03, 2009 9:30 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Re: Φώτα Xenon σε Grande Punto

Δημοσίευση από tazjet » Πέμ Σεπ 12, 2013 11:15 am

Το ότι θα σου βγάλει τη Παναγία είναι σίγουρο, αλλά γίνεται! Είναι δύσκολο, αλλά άμα κολλήσει στο μυαλό κατι πρέπει να γίνει.

Alfa 146 1,7 16v
Alfa 156 1,6 ts
Fiat GP 1,4 t-jet

Άβαταρ μέλους
alkis_7
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2013 5:05 pm
Τοποθεσία: Piraeus

Re: Φώτα Xenon σε Grande Punto

Δημοσίευση από alkis_7 » Πέμ Σεπ 12, 2013 3:54 pm

GDRIVER έγραψε:και ένας έλληνας δείτε τί έκανε. είτε έβαλε προφυλακτήρες και φανάρια από bravo είτε είναι το bravo και έκανε λάθος στο όνομα . η απλώς προφυλακτήρες και φανάρια από bravo μπαίνουν και σε grande punto . εάν ισχύει αυτό τότε απλώς βάλτε του bravo τους φανούς που θα είναι και εργοστασιακά.

αμαξι ειναι bravo εκτος αν αλλαξε και το καπο
Ο κυριος εχει μαγαζι στην νικαια
στο φατσαμπουκ /Argirosparts
ψήνομαι να ρωτησω για βαψιμο...

Άβαταρ μέλους
Pani_EVO
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 03, 2010 11:52 pm
Τοποθεσία: Καματερό

Re: Φώτα Xenon σε Grande Punto

Δημοσίευση από Pani_EVO » Πέμ Σεπ 12, 2013 5:59 pm

Παιδιά, ποιδιά, ο άλλος έχει μαγαζί, κάνει προσπάθεια να διαφημιστεί και δεν ξέρει καν τί αμάξι έφτιαξε....
Once turbo... forever turbo!
PUNTO EVO RACING MULTIAIR TURBO
CLIO IV 1.5 dCi EXPRESSION

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Φώτα Xenon σε Grande Punto

Δημοσίευση από kostas013 » Πέμ Σεπ 12, 2013 6:19 pm

Αυτο ακριβως
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: Φώτα Xenon σε Grande Punto

Δημοσίευση από rxbkrs » Πέμ Σεπ 12, 2013 8:49 pm

P.A.D.R.C έγραψε:Δυστυχως παραβλεπετε καποιες παραμετρους.Το ΚΤΕΟ μετραει στατικα.Στο δρομο ομως που και η παραμικρη ανωμαλια Ή επιταχυνση σου σηκωνει την μουρη τοτε αλλαζουν τα δεδομενα ..
PDT_Armataz_01_06

Οσο για το πιο λευκο φως ,οταν το ματι "γνωριζει" τον ηλιο ,τοτε το "αρρωστιαρικο" λευκο δεν ειναι καλυτερο.Μονο δυνατοτερο ,και βεβαια πιο φανταχτερο.
Μεγάλο ρόλο θα παίξει το πως θα στα τοποθετήσει ο μάστορας, άλλα και πόσα θα δώσεις για ΧΕΝΟΝ. Εμένα για παράδειγμα, όπως έγραψα και παραπάνω, δεν τυφλώνουν καθόλου, και τά'χω στη σκάλα 0. Βέβαια, δεν τα αγόρασα και φτηνά... :wink:

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: Φώτα Xenon σε Grande Punto

Δημοσίευση από rxbkrs » Πέμ Σεπ 12, 2013 8:53 pm

Pani_EVO έγραψε:Παιδιά, ποιδιά, ο άλλος έχει μαγαζί, κάνει προσπάθεια να διαφημιστεί και δεν ξέρει καν τί αμάξι έφτιαξε....
:lol: Πλάκα πλάκα!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξωτερική εμφάνιση”