Φώτα Xenon σε Grande Punto

Θέματα που αφορούν την αισθητική βελτίωση.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Φώτα Xenon σε Grande Punto

Δημοσίευση από Gazofonix » Σάβ Ιαν 05, 2013 11:09 am

Πρεπει να ειναι ιδια κερια.Αναλογα με το ποσα ειναι βγανει και η αποχρωση που δινει.


AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
lambros
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 06, 2007 12:31 pm
Τοποθεσία: ΑΤΗΕΝS

Re: Φώτα Xenon σε Grande Punto

Δημοσίευση από lambros » Σάβ Ιαν 05, 2013 9:21 pm

vlachos1990 έγραψε:για προβολεις ομιχλης xenon Η3 ολοκληρο συστημα με ballasts τοποθετημενα τα βρηκα 55 ευρω.
Ειναι καλα?
εχω μεσαια μεγαλη σκαλα κιτ xenοn.
για να πετυχω το ιδιο χρωμα στα προβολακια ωστε να μη δειχνει τσιρκο εχει σημασια τι κερια θα βαλω η ειναι φιξ ετοιμες οι λαμπες?
πρεπει δλδ οσα κερια ειναι οι επανω να ειναι και οι κατω?
ξενον σε προβολακια ομιχλης???? για ξανασκεψου το !!!!

vlachos1990
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2012 12:55 pm
Τοποθεσία: Κερατσίνι, Πειραιάς

Re: Φώτα Xenon σε Grande Punto

Δημοσίευση από vlachos1990 » Σάβ Ιαν 05, 2013 10:00 pm

γιατι φιλε?
απ την αποψη οτι δε θα βλεπω στην ομιχλη?
εναξει γιατι με τα κανονικα βλεπεις?η εχει καθε μερα ομιχλη?

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Φώτα Xenon σε Grande Punto

Δημοσίευση από Gazofonix » Σάβ Ιαν 05, 2013 10:20 pm

Με εστω το "κιτρινιαρικο" λευκο φως που βγαζουν οι απλες λαμπες κατι βλεπεις.Και βασικα τα ομιχλης δεν ειναι για να βλεπεις μακρυα αλλα τις γραμμες στον δρομο.Φυσικα βλεπω πχ οτι μενεις Κερατσινι.Οποτε δικιο εχεις.Πια ομιχλη και ποσες φορες τον χρονο.1?2? και αν.Αλλο ειναι αυτο που πρεπει να προσεξεις.Το να τα εχεις αναμενα ειναι ουτος η αλλος παρανομο και με καλη καμπανα.(παει μεχρι και 200ε για λαθος χρηση).Αν ειναι και xenon που επισης δεν θεωρητε νομιμο (λογο κατοπτρου κλπ) και πεσεις σε καναν περιεργο θα εχεις ψιλοθεματακι.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
lambros
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 06, 2007 12:31 pm
Τοποθεσία: ΑΤΗΕΝS

Re: Φώτα Xenon σε Grande Punto

Δημοσίευση από lambros » Κυρ Ιαν 06, 2013 5:44 pm

vlachos1990 έγραψε:γιατι φιλε?
απ την αποψη οτι δε θα βλεπω στην ομιχλη?
εναξει γιατι με τα κανονικα βλεπεις?η εχει καθε μερα ομιχλη?
δεν θα βλεπεις ειναι το μονο σιγουρο...επισης το θεωρω βλακεια να πεταξεις χρηματα μονο για αισθητικους λογους και οχι χρηστικους...! μια ενδιαμεση λυση για να αποφυγεις και την κιτρινιλα ειναι να βαλεις λαμπες τυπου χενον πχ philips blue vision που ειναι και νομιμες μεν και καλυτερη ορατοτητα θα εχεις !

Άβαταρ μέλους
GDRIVER
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1752
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2009 12:28 pm

Re: Φώτα Xenon σε Grande Punto

Δημοσίευση από GDRIVER » Τρί Ιαν 08, 2013 1:49 pm

προσωπικώς τα αερίου ξένου τα θεωρώ γενικώς πολύ λάθος. και λάθος θερμοκρασία λευκού έχουν και επικίνδυνα για τους κερατοειδεις μας ειναι και κουραστικα είναι.χωρίς ειδικό κάτοπτρο αλλά και πάλι κουραΣΤΙΚα ειναι για τους αλλους οδηγους ακομα και αυτα.επίσης είναι μεγάλη καγκουριά και παράνομο φυσικά να έχει κανείς αναμμένα τα προβολάκια ομίχλης ενώ δεν έχει ομίχλη.ενοχλούν πάρα πολύ. προσωπικώς δεν τα έχω ανάψει ούτε μια φορά εδώ και 6 χρόνια που έχω το grande.
χωρίς προσβολή για κανέναν.
μιά φορά ονειροναύτης , για πάντα ονειροναύτης

vlachos1990
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 245
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2012 12:55 pm
Τοποθεσία: Κερατσίνι, Πειραιάς

Re: Φώτα Xenon σε Grande Punto

Δημοσίευση από vlachos1990 » Τρί Ιαν 08, 2013 4:55 pm

εχεις δικιο για την κουραση του αλλου αλλα αν ζεις σε μεγαλο αστικο κεντρο πιστευω κατα καποιο τροπο συνηθιζει το ματι σου στην εντονη φωτεινοτητα ''εναντιον'' σου οχι μονο απο ενα αμαξι με ξενον η μη, αλλα απο τα απειρα αυτοκινητα του αντιθετου ρευματος.
ισχυει η αποψη οτι ειναι καγκουρια τα ξενον λογω της νοοτροπιας που οδηγει στην τοποθετηση τους, δλδ να ''φαινεται'' και να ''δειχνω'', αλλα πλην αυτου εχουν ενα σοβαρο πλεονεκτημα σε σχεση με τις απλες (πυρακτωσεως αν δεν κανω λαθος) στη φωτεινοτητα και στην καθαροτητα του φωτος ειδικα στα πρωτα μετρα μπροστα απο το αμαξι.
τελος τα προβολακια ειναι παρανομα επειδη δεν εχει ομιχλη, αλλα σε κλειστους δρομους/χωρους προσδιδουν ενα κομματι φωτισμου χαμηλα και ακριβως μπροστα απο το αμαξι για 1 με 2 μετρα, πολυτιμο σε στενα και παρκαρισμα.
εγω παραδειγμα για να παρκαρω σβηνω τη μεσαια που εχω και ξενον γιατι αντανακλα και ενοχλει και αναβω προβολακια.ακομα και η peugeot νομιζω λανσαρε τη μοδα του αναματος του ενος προβολεα ομιχλης καθως στριβεις.

ολα απο προσωπικη εμπειρια και αποψη

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Φώτα Xenon σε Grande Punto

Δημοσίευση από kostas013 » Τρί Ιαν 08, 2013 5:55 pm

H mercedes παντως το εχει πολυ καιρο οταν στριβεις απο την μια να αναβει το ενα προβολακι απο εκεινη την μερια...
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Άβαταρ μέλους
Gazofonix
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8014
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 6:21 pm
Τοποθεσία: Καστορια-Θεσ/νικη

Re: Φώτα Xenon σε Grande Punto

Δημοσίευση από Gazofonix » Πέμ Ιαν 10, 2013 10:01 am

Corner lighting ονομαζετε παιδες.Τα πρωτα που το βαλαν ηταν τα VAG καπου στο 2007.Δεν ξερω αν πριν το ειχαν τα Mercedes.Ειναι παντος αρκετα βολικο.
AKIS P έγραψε:και επαναλαμβανω η γατα τρωει το καναρινι.....καναρινακι με 14 αρι μοτερ που φοραει τα αντερα του και παραπανω αλογα απο μενα και εγω ξερω να κανω μαγκιες :wink:

Άβαταρ μέλους
Pani_EVO
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 03, 2010 11:52 pm
Τοποθεσία: Καματερό

Re: Φώτα Xenon σε Grande Punto

Δημοσίευση από Pani_EVO » Σάβ Μαρ 16, 2013 10:25 pm

To corner lighting είναι σπαστικό και ακαλαίσθητο εντός πόλης. Έχει το EVO αλλά το έχω απενεργοποιήσει. Φαντάζομαι ότι θα καίγονται και γρήγορα οι λάμπες στα προβολάκια με το συνεχές άναψε - σβήσε.
Εν τω μεταξύ, βρήκα μία φοβερή μετατροπή για H4 bi xenon angel eyes, αλλά πρέπει να πιάνουν πολύ καλά τα χέρια σου για να το κάνεις.
Δείτε τί έκανε ένας Γάλλος:
http://italian-automobile.forumprod.com ... -t169.html
Δείτε όμως και πόσο δύσκολη είναι η μετατροπή, αφού μπορεί από το να καταστρέψεις το φανάρι, μέχρι να μην τα τοποθετήσεις καλά και να φέγγουν ψηλά, χαμηλά ή αλλήθωρα.
Once turbo... forever turbo!
PUNTO EVO RACING MULTIAIR TURBO
CLIO IV 1.5 dCi EXPRESSION

Άβαταρ μέλους
rxbkrs
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1985
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2007 1:06 am

Re: Φώτα Xenon σε Grande Punto

Δημοσίευση από rxbkrs » Κυρ Μαρ 17, 2013 4:15 pm

Pani_EVO έγραψε:Δείτε τί έκανε ένας Γάλλος:
http://italian-automobile.forumprod.com ... -t169.html
Δείτε όμως και πόσο δύσκολη είναι η μετατροπή, αφού μπορεί από το να καταστρέψεις το φανάρι, μέχρι να μην τα τοποθετήσεις καλά και να φέγγουν ψηλά, χαμηλά ή αλλήθωρα.
Μεταφράζοντας το κείμενο στο φόρουμ (με πρόγραμμα) που έγραψε, λέει ότι έβαλε αυτά τα προτζεκτοράκια σε εργοστασιακά φανάρια.. Πατέντα δηλαδή.. Όντως εκεί χρειάζονται χέρια!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rxbkrs την Τρί Νοέμ 05, 2019 1:45 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Pani_EVO
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 03, 2010 11:52 pm
Τοποθεσία: Καματερό

Re: Φώτα Xenon σε Grande Punto

Δημοσίευση από Pani_EVO » Κυρ Μαρ 17, 2013 5:38 pm

Ναι ναι αυτό έγραψα, θέλει χέρια (πιάνο δεν ξέρω αλλά από γαλλικά την παλεύω...)
Ο άνθρωπος έκανε πατέντα αλλά το κόστος είναι πολύ χαμηλό. Αγορά 89 ευρώ. Μόνο που δεν αναφέρουν τα εν λόγω xenon αν είναι canbus. Όχι βέβαια ότι θα μπω στη διαδικασία να το κάνω εγώ στο δικό μου, αφού το πιθανότερο είναι να πετάξω τα 89 ευρώ και να θέλω και δύο φανάρια μετά.
Once turbo... forever turbo!
PUNTO EVO RACING MULTIAIR TURBO
CLIO IV 1.5 dCi EXPRESSION

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Φώτα Xenon σε Grande Punto

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Κυρ Μαρ 17, 2013 5:43 pm

Σαν χορτοφαγος δεινοσαυρος γινεται.Περι ορεξεως παντως .. PDT_Armataz_01_01
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
Pani_EVO
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 996
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 03, 2010 11:52 pm
Τοποθεσία: Καματερό

Re: Φώτα Xenon σε Grande Punto

Δημοσίευση από Pani_EVO » Κυρ Μαρ 17, 2013 6:29 pm

:grin: Γούστα είναι αυτά... εσένα μπορεί να σου αρέσει να βλέπεις τους καθρέπτες...
Once turbo... forever turbo!
PUNTO EVO RACING MULTIAIR TURBO
CLIO IV 1.5 dCi EXPRESSION

Άβαταρ μέλους
kostas013
Administrator
Administrator
Δημοσιεύσεις: 7823
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2009 4:28 pm
Τοποθεσία: Αθήνα-Πάτρα

Re: Φώτα Xenon σε Grande Punto

Δημοσίευση από kostas013 » Κυρ Μαρ 17, 2013 6:45 pm

ουτε εμενα μ αρεσουν παντως... το κανει ιδιαιτερα ασχημο... καλυτερα τα μαυρισμενα φαναρια του αμπαρθ απλα.... οπως και τα πισω....
Fiat Punto MK2 5Door HGT Abarth

http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?f ... 91&start=0

ΜΠΑΜΠΗ ΣΕ ΜΙΣΩΩΩΩΩΩΩ........:)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξωτερική εμφάνιση”