αλλαγη λαμπας xenon απο 6000κ σε 8000κ με το ιδιο ballast.

Θέματα που αφορούν την αισθητική βελτίωση.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Δευ Μαρ 03, 2008 10:26 pm

Οι φωτο που ανεβασες ειναι μονο τα thumbnails!Πρεπει να βαλεις καποιες που να ανοιγουν τις κανονικες..!
teopunto για να σου κανουν και οι δυο μαλλον ειχες υπερταση στους ιδιους του μετασχηματιστες τους!


No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
kgf
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 12:16 pm
Τοποθεσία: δαφνη

Δημοσίευση από kgf » Δευ Μαρ 03, 2008 10:29 pm

αντε και ο θεος βοηθος:-)

http://img229.imageshack.us/my.php?imag ... 004sf8.jpg

http://img225.imageshack.us/my.php?imag ... 006oj6.jpg

http://img229.imageshack.us/my.php?imag ... 004sf8.jpg

να προσθεσω οτι σημερα αλλαξα τις ψειρες και εβαλα λεντ τα οποια δειχνουνε φοβερα και εχω την εντυπωση οτι μου εχουνε καλυτερεψει λιγο το φως οπτικα.εκτος αν ειναι η ιδεα μου...

Άβαταρ μέλους
kgf
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 12:16 pm
Τοποθεσία: δαφνη

Δημοσίευση από kgf » Δευ Μαρ 03, 2008 10:33 pm

και αλλη μια απο μεσα...

http://img215.imageshack.us/img215/6740 ... 007yd4.jpg

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Δευ Μαρ 03, 2008 10:40 pm

Οι ψειρες δεν συνεισφερουν σε τιποτα :-) (εξου και ο ορισμος "θεσεως")!Απο τις φωτο δεν διακρινω το θολωμα και πιστευω οτι το φως σου ειναι πολυ καλο για να το γυρισεις σε "μπλε"!
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
kgf
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 12:16 pm
Τοποθεσία: δαφνη

Δημοσίευση από kgf » Δευ Μαρ 03, 2008 10:48 pm

:cry: δυστηχως δε φαινεται το κιτρινισμα τοσο καθαρα στις φωτο...
ειναι καιρος ναρθω σε μια puntoσυναντηση μου φαινεται να μου δωσετε τα φωτα σας:-) ( και κυριολεκτικα δε θα με πειραζε:-) )

Άβαταρ μέλους
john..
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2008 11:50 pm
Τοποθεσία: ανοιξη

Δημοσίευση από john.. » Πέμ Μαρ 06, 2008 10:42 am

ατο puntaki μου φοραω κ γω xenon. 8000k! ηθελα 10000 αλλα δεν εβρισκα! ειναι κμπλε το αυτ/το! θα πηγαινε αψογα! οσο για τον φωτισμο δεν εχω κανενα παραπονο στην εναση του!!
να ξερεις οτι οι λαμπες μονες τους ειναι πανακριβες!!!
εγω στην θεση σου θα αλλαζα φαναρι. κ οχι λαμπες.
ψαξε το λιγο ακομα!!

Άβαταρ μέλους
kostas_yaraki
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 19, 2008 12:26 pm
Τοποθεσία: Άνω Γλυφάδα

Δημοσίευση από kostas_yaraki » Τρί Μαρ 11, 2008 5:50 pm

Ρε παιδιά συγγνώμη κιόλας που θα σας ξενερώσω, αλλά πάτε και βάζετε λάμπες xenon σε φανάρι που είναι φτιαγμένο για απλές λάμπες πυρακτώσεως?
Γιατί από όσα διάβασα και από τις φωτο που είδα, οι λάμπες αυτές είναι κανονικές xenon και όχι τύπου xenon.
Φαντάζομαι ότι γνωρίζετε ότι είστε πολύ κουραστικοί για τους γύρω σας και πιθανόν να τους θαμπώνετε κιόλας.
Πληροφοριακά, το απόλυτα λευκό φως είναι στα 4.150Κ
Αν δεν κοιτάς εκεί που θες να πας, θα πας εκεί που κοιτάς

Άβαταρ μέλους
kgf
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 12:16 pm
Τοποθεσία: δαφνη

Δημοσίευση από kgf » Τρί Μαρ 11, 2008 7:03 pm

καταρχην το οτι απτη μανα τους φορανε πυρακτωσεως δε σημαινει τιποτα.αμα ηταν ετσι δεν επρεπε να αλλαζουμε ουτε στερεοφωνικα.λεω τωρα εγω,κιας ειναι λιγο τραβηγμενο το παραδειγμα... για την ενοχληση των αλλων,εγω προσωπικα τα εχω χαμηλωσει τα φωτα λιγο κιετσι μεχρι στιγμης δεν εχω ενδειξεις οτι ενοχλουνε... οσο για τη θερμοκρασια μπορει αυτο να ειναι το απολυτο λευκο αλλα οταν στοχουνε ξεσκισει το φαναρι στην κιτρινιλα κατι "τυπου xenon" οπως αναφερεις τοτε το λευκο κιτρινιζει.

Άβαταρ μέλους
kostas_yaraki
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 19, 2008 12:26 pm
Τοποθεσία: Άνω Γλυφάδα

Δημοσίευση από kostas_yaraki » Τρί Μαρ 11, 2008 7:41 pm

kgf έγραψε:καταρχην το οτι απ'τη μανα τους φορανε πυρακτωσεως δε σημαινει τιποτα
Εγώ απλά επισημαίνω ότι τα φανάρια τα οποία δεν έχουν φτιαχτεί για λάμπες xenon, είναι ακατάλληλα για αυτή τη χρήση. (ή λιγότερο κατάλληλα)
1ον) δίνουν άλλη κατεύθυνση στη δέσμη του φωτός (λόγω τόξου κυρίως) και είναι προσαρμοσμένη για τις λάμπες από τις οποίες συνοδεύονται.
2ον) θερμότητα....οι βάσεις της λάμπας σε λίγους μήνες πιθανόν θα λιώσουν/παραμορφωθούν
Και κάτι ακόμα:
Αρχή σωστής λειτουργίας των xenon είναι το φανάρι να είναι πάντα ολοκάθαρο.Για αυτό και όσα φανάρια έρχονται από εργοστάσιο με xenon έχουν πλυστήρια..
Όταν μου λες ότι το φανάρι σου έχει θολώσει ή δεν έχει πιτσιλιστήρια ώστε να είναι πάντα καθαρό, τότε θέλοντας και μη θαμπώνεις!
Εκτός και να τα έχεις κατεβάσει τόσο πολύ, που πλέον δεν αξιοποιείς την μεγαλύτερη ορατότητα που θα σου προσέφεραν υπό άλλες συνθήκες!
Υ.Γ.Επειδή και εμένα είχαν θολώσει τα φανάρια μου...Δοκίμαστε ΑΥΤΟ, θα σου λύσει πολύ αποτελεσματικά το πρόβλημα..Στοιχίζει 13 ευρώ και μπορείς να το πάρεις από τον Louis
Αν δεν κοιτάς εκεί που θες να πας, θα πας εκεί που κοιτάς

Άβαταρ μέλους
Sonicboom
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3153
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 28, 2004 4:39 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευση από Sonicboom » Τρί Μαρ 11, 2008 8:14 pm

kostas_yaraki έγραψε:
kgf έγραψε:καταρχην το οτι απ'τη μανα τους φορανε πυρακτωσεως δε σημαινει τιποτα
Εγώ απλά επισημαίνω ότι τα φανάρια τα οποία δεν έχουν φτιαχτεί για λάμπες xenon, είναι ακατάλληλα για αυτή τη χρήση. (ή λιγότερο κατάλληλα)
1ον) δίνουν άλλη κατεύθυνση στη δέσμη του φωτός (λόγω τόξου κυρίως) και είναι προσαρμοσμένη για τις λάμπες από τις οποίες συνοδεύονται.
2ον) θερμότητα....οι βάσεις της λάμπας σε λίγους μήνες πιθανόν θα λιώσουν/παραμορφωθούν
Και κάτι ακόμα:
Αρχή σωστής λειτουργίας των xenon είναι το φανάρι να είναι πάντα ολοκάθαρο.Για αυτό και όσα φανάρια έρχονται από εργοστάσιο με xenon έχουν πλυστήρια..
Όταν μου λες ότι το φανάρι σου έχει θολώσει ή δεν έχει πιτσιλιστήρια ώστε να είναι πάντα καθαρό, τότε θέλοντας και μη θαμπώνεις!
Εκτός και να τα έχεις κατεβάσει τόσο πολύ, που πλέον δεν αξιοποιείς την μεγαλύτερη ορατότητα που θα σου προσέφεραν υπό άλλες συνθήκες!
Υ.Γ.Επειδή και εμένα είχαν θολώσει τα φανάρια μου...Δοκίμαστε ΑΥΤΟ, θα σου λύσει πολύ αποτελεσματικά το πρόβλημα..Στοιχίζει 13 ευρώ και μπορείς να το πάρεις από τον Louis
Η μεγαλύτερη θερμοκρασία στα συστήματα xenon αναπτύσεται στους μετασχηματιστές οχι στη λάμπα. Πιο μεγαλη θερμοκρασια αναπτύσει μια λάμπα πυρακτώσεως απο μια λάμπα συστηματος xenon.
Οπως κι αν έχει βέβαια τα aftermarket xenon για διαφορους λόγους δεν θα επρεπε να μπαίνουν σε αμαξια που δεν βγαινουν απο το εργοστάσιο με xenon. Γι'αυτό και η χρήση τους δεν επιτρέπεται σε αρκετες χώρες (αμερική, αγγλια κλπ).
Εικόνα
.

Άβαταρ μέλους
john..
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2008 11:50 pm
Τοποθεσία: ανοιξη

Δημοσίευση από john.. » Τρί Μαρ 11, 2008 10:09 pm

Η μεγαλύτερη θερμοκρασία στα συστήματα xenon αναπτύσεται στους μετασχηματιστές οχι στη λάμπα. Πιο μεγαλη θερμοκρασια αναπτύσει μια λάμπα πυρακτώσεως απο μια λάμπα συστηματος xenon.
θα συμφωνησω ΑΠΟΛΥΤΑ μαζι σου sonic...
τα ιδια θα ελεγα αλλα με προλαβες!!!
κ να συμπληρωσω οτι κ πανω απο τα 8000k γενικα ειναι παρανομα!!!

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τρί Μαρ 11, 2008 10:27 pm

Kαι επικινδυνα αφου μονο φως για να βλεπεις δεν βγαζουν!
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
spartiatis
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1208
Εγγραφή: Τετ Ιουν 08, 2005 4:42 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από spartiatis » Τρί Μαρ 11, 2008 10:36 pm

βαζοντας xenon εχεις δυο καλα!1ον λιγοτερη καταναλωση ρευματος απο την μπαταρια και 2ον σαφως λιγοτερη θερμοτητα μεσα στο φαναρι και 3ον ασυγκριτικα καλυτερο φως!ειδικα σκοταδι ειναι βλεπεις τρελλη διαφορα!
εχεις ομως και ενα κακο!οτι αμα δεν ρυθμησεις αναλογα το υψος της δεσμης θα χαρα κτηριστεις τουλαχιστον αντικοινωνικος προς τους τους υπολοιπους!για αυτο οσοι εχουν xenon αντι για την θεση 0 να την κατεβασουν στην θεση 1!και παλι θα βλεπουν μια χαρα και δεν θα τυφλωνουν τους αλλους!κανονικα τα xenon θελουν Projctors για να δουλεψουν ομοιομορφα οπως εχουν ολα τα καινουργια αμαξια που εχουν απο μαμα xenon!

Άβαταρ μέλους
kgf
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 12:16 pm
Τοποθεσία: δαφνη

Δημοσίευση από kgf » Τετ Μαρ 12, 2008 1:08 pm

αν προσεξετε εδω http://img225.imageshack.us/my.php?imag ... 006oj6.jpg

κοιταξτε διαφορα κατω εκει που ξεκιναει το φως ποσο λευκο ειναι και πως αρχιζει και αλλαζει το χρωμα ποιο ψηλα σε πιο κιτρινο.διπλα στη ροδα του μαυρου αυτοκινητου και λιγο ποιο πισω.εκεινο το σημειο ειναι το σημειο οπου το φαναρι ιριδιζει και περισσοτερο κιτρινιζει..κατω απο εκεινο το σημειο,το φως ειναι λευκο.απο εκει και πανω,κιτρινιζει.

Nikolas_620ti
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τετ Σεπ 06, 2006 3:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα/Τριπολη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Nikolas_620ti » Πέμ Μαρ 13, 2008 11:01 am

kostas_yaraki έγραψε:
kgf έγραψε:καταρχην το οτι απ'τη μανα τους φορανε πυρακτωσεως δε σημαινει τιποτα
Εγώ απλά επισημαίνω ότι τα φανάρια τα οποία δεν έχουν φτιαχτεί για λάμπες xenon, είναι ακατάλληλα για αυτή τη χρήση. (ή λιγότερο κατάλληλα)
1ον) δίνουν άλλη κατεύθυνση στη δέσμη του φωτός (λόγω τόξου κυρίως) και είναι προσαρμοσμένη για τις λάμπες από τις οποίες συνοδεύονται.
2ον) θερμότητα....οι βάσεις της λάμπας σε λίγους μήνες πιθανόν θα λιώσουν/παραμορφωθούν
Και κάτι ακόμα:
Αρχή σωστής λειτουργίας των xenon είναι το φανάρι να είναι πάντα ολοκάθαρο.Για αυτό και όσα φανάρια έρχονται από εργοστάσιο με xenon έχουν πλυστήρια..
Όταν μου λες ότι το φανάρι σου έχει θολώσει ή δεν έχει πιτσιλιστήρια ώστε να είναι πάντα καθαρό, τότε θέλοντας και μη θαμπώνεις!
Εκτός και να τα έχεις κατεβάσει τόσο πολύ, που πλέον δεν αξιοποιείς την μεγαλύτερη ορατότητα που θα σου προσέφεραν υπό άλλες συνθήκες!
Υ.Γ.Επειδή και εμένα είχαν θολώσει τα φανάρια μου...Δοκίμαστε ΑΥΤΟ, θα σου λύσει πολύ αποτελεσματικά το πρόβλημα..Στοιχίζει 13 ευρώ και μπορείς να το πάρεις από τον Louis
Φιλε αυτο καθαρηζει απο μεσα η απο εξω το φαναρι?γιατι εμενα εχει θολωσει απο μεσα απο υγρασια...
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξωτερική εμφάνιση”