Ελατήρια-Χαμήλωμα σε G.P. T-Jet....

Θέματα που αφορούν την αισθητική βελτίωση.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

macaronas
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 28, 2007 12:48 am
Τοποθεσία: Iraklio Kritis

Ελατήρια-Χαμήλωμα σε G.P. T-Jet....

Δημοσίευση από macaronas » Κυρ Δεκ 02, 2007 5:05 pm

Λοιπον....οπως λεει και ο τιτλος σκεφτομαι να χαμηλωσω το T-Jet μου(μολις ερθει) μονο αλαζοντας ελατηρια ομως.....
Το προβλημα λοιπον ειναι οτι ουτε τι ελατηρια πρεπει να ζητηζω ξερω,ουτε ποσους ποντους μπορω να το χαμηλωσω χωρις να εχω προβλημα αλλα ουτε και τιμες ή μαρκες.....να σας πω οτι το αυτοκινητο εχει 17'' ζαντες.....οποιος εχει γνωση ή γνωμη ευπροσδεκτος......
ευχαριστω προκαταβολικα......
φιλικα...



Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Δημοσίευση από polatov » Κυρ Δεκ 02, 2007 8:32 pm

φιλαρακι βιαζεσαι πολυ και τα χουμε ξαναπει.ΔΕΝ αξιζει να βαλεις σκετα ελατηρια γιατι το κρατημα του αυτοκινητου σε εντονη πιεση θα ειναι αμφιλεγομενο..
επισης για ακομη μια φορα σου λεω να περιορισεις λιγο τα topic γιατι εχεις ανοιξει 500 θεματα..την ιδια ερωτηση μπορεις να την κανεις στο topic του t-jet ..
δειξε λιγη κατανοηση..αν καθε ιδιοκτητης ενος punto ανοιγε ετσι topic θα επικρατουσε το ΧΑΟΣ!
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Κυρ Δεκ 02, 2007 8:43 pm

Το τοπικ του t-jet ειναι πολυ γενικο polatov.Kαλυτερα εδω ωστε και ο επομενος t-jetας που θα ψαχτει για κατι αντιστοιχο να το βρει πιο ευκολα.

Επι του θεματος,πρωτα απ'ολα πρεπει να αναρωτηθεις ποσο κοντα στον δρομο θελεις να ερθεις φιλε μου αφου μπορεις να -4-5 ποντους ελατηρια (τα οποια και με μαμα αμορτισερ θα κατσουν λιγο παραπανω οσο περναει ο καιρος) και με το παραμικρο να χαιδευεις τον δρομο.Απο την αλλη -3 cm ειναι το μικροτερο που μπορεις να βαλεις χωρις να εχεις αυτον τον φοβο.Οχι οτι δεν θα χρειαζεται προσοχη ,αλλα δεν θα εισαι τοσο επιρεπης στις στενες επαφες.Μαζι με ολα τα αλλα πρεπει να σκεφτει ποσο πιο σκληροτο θελεις το αμαξι αφου καθε εταιρεια βγαζει διαφορετικης σκληροτητας ελατηρια.Ενδεικτικα H&R->EIBACH->APEX σε βαθμος σκληροτητας.Βεβαιως υπαρχουν και αλλες μαρκες οπως η NOVITEC( που σιγουρα θα εχει κατι για το δικο σου).
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Δημοσίευση από polatov » Κυρ Δεκ 02, 2007 8:54 pm

ωραια απλα μηπως να το καναμε και αναρτηση για να ειναι πληρες?
ετσι θα μιλαμε και για αμορτισερ.
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Κυρ Δεκ 02, 2007 9:25 pm

Το H&R αφου με τα βελακια σε "ανεβαζα" σε σκληροτητα :-) Επισης το ΝΟVITEC που ανεφερα πρεπει να ειναι σαν το EIBACH.
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
Sporti
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 2016
Εγγραφή: Παρ Ιουν 30, 2006 3:11 pm
Τοποθεσία: Αλιμο

Δημοσίευση από Sporti » Κυρ Δεκ 02, 2007 9:34 pm

Εγω να σου πω την δικη μου γνωμη.....

Καταρχην μην σε εκενευριζει ο Πανοs,...ετσι ειναι δεν αλλαζει,.....και εγω στο μκ2β μου στο μηνα πανω αλλαξα αναρτησειs.....

Στο αμαξι σου τωρα,....εγω επειδη εχω το Grande Sporting και ξερω καλα πωs παει,....με βαση τα δεδομενα οτι το T-Jet ειναι ακομα πιο σκληρο και εχουμε και 17αρια,....θα σου προτεινα να το δειs πωs παει οταν με το καλο το παρειs και βλεπονταs και κανονταs.....η αληθεια ειναι οτι αν κρινω απο την ανεση που εχω εγω τωρα,....το φοβαμαι το πολυ χαμηλωμα για τουs δρομουs εδω.....Εχω την εντυπωση οτι πανω απο 3 ποντοι θα ειναι εγκλημα...μπορει να κανω λαθοs αλλα αυτο νομιζω,...και αν εχει καποιο παιδι με Grande πιο χαμηλη απο 3 ποντ. αναρτηση καλο ειναι να πει εντυπωσειs....

Απο την αλλη συμφωνω με Πανο οτι καλο ειναι να αλλαξειs αμορτισερ + ελατηρια μαζι,....οχι σκετα ελατηρια,.....

Τελοs καλα θα ηταν να πειs για τι ποσο εισαι διατεθιμενοs να ξοδεψειs....
ΕικόναΕικόναΕικόνα

ΜΚ1 Sporting - MK2b Sporting - Grande Sporting - A3 Sportback 1.8TFSI

Άβαταρ μέλους
TOLAROS
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 2276
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 07, 2006 6:02 pm
Τοποθεσία: Ρόδος

Δημοσίευση από TOLAROS » Κυρ Δεκ 02, 2007 9:56 pm

Κράτα το κάποιο διάστημα και αν θες να προχωρήσεις τότε:
*Κάνε test drive το Abarth που θα'χει έρθει μέχρι τότε το οποίο είναι ήδη λίγο χαμηλωμένο καιμ πιο σφιχτό.Αν είσαι ικανοποιημένος βάζεις το πακέτο ελατήρια-αμορτισέρ abarth.Αλλιώς καλό ψάξιμο.
ΥΓ:Απ'τη μάνα του το Sporting είναι σχετικά σφιχτό και με το 45άρι προφίλ που έχουμε δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να το τσιτώσεις,πατάει ήδη πάρα πολύ καλά στο δρόμο.Για να μην αναφέρω τα τριξίματα που προκύπτουν σε κάθε αμάξι όταν του σκληραίνεις την ανάρτηση...Μη βιάζεσαι,οδήγα το να δεις πώς πάει και βλέπεις
Το απόλυτο link....
http://www.youtube.com/watch?v=zRX4mlFi06A
TOLIS HAZZARD!!ΝΤΑΙΖΗ ΓΕΡΑ!!

Άβαταρ μέλους
BLUE SCORPION
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3018
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 17, 2006 2:53 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-ΡΟΔΟΣ

Δημοσίευση από BLUE SCORPION » Κυρ Δεκ 02, 2007 10:06 pm

Κράτα το κάποιο διάστημα και αν θες να προχωρήσεις τότε:
*Κάνε test drive το Abarth που θα'χει έρθει μέχρι τότε το οποίο είναι ήδη λίγο χαμηλωμένο καιμ πιο σφιχτό.Αν είσαι ικανοποιημένος βάζεις το πακέτο ελατήρια-αμορτισέρ abarth.Αλλιώς καλό ψάξιμο.
ΥΓ:Απ'τη μάνα του το Sporting είναι σχετικά σφιχτό και με το 45άρι προφίλ που έχουμε δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να το τσιτώσεις,πατάει ήδη πάρα πολύ καλά στο δρόμο.Για να μην αναφέρω τα τριξίματα που προκύπτουν σε κάθε αμάξι όταν του σκληραίνεις την ανάρτηση...Μη βιάζεσαι,οδήγα το να δεις πώς πάει και βλέπεις
+2
και οπως θα περνω τις στροφες με 130 χωρις λαστιχα και αντιστρεπτικες εσυ αν θελεις κοιταζε με
"esy eisai o monos an8rwpos ston kosmo pou exeis mprostokinhto kai kaneis kalyteres pantes apo piswkinhto"cool_pipis
http://www.youtube.com/watch?v=A2CQ3YE4 ... ed&search=
http://www.youtube.com/watch?v=SsDY0nbZtSI
http://www.youtube.com/watch?v=SBKOpFVggr8

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Κυρ Δεκ 02, 2007 10:15 pm

Moνο που εδω μιλαμε για το t-jet που ειναι "μαλακουτσικο" :-)
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
BLUE SCORPION
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3018
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 17, 2006 2:53 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-ΡΟΔΟΣ

Δημοσίευση από BLUE SCORPION » Κυρ Δεκ 02, 2007 10:17 pm

P.A.D.R.C αυτο δεν το ξερεις σιγουρα
και οπως θα περνω τις στροφες με 130 χωρις λαστιχα και αντιστρεπτικες εσυ αν θελεις κοιταζε με
"esy eisai o monos an8rwpos ston kosmo pou exeis mprostokinhto kai kaneis kalyteres pantes apo piswkinhto"cool_pipis
http://www.youtube.com/watch?v=A2CQ3YE4 ... ed&search=
http://www.youtube.com/watch?v=SsDY0nbZtSI
http://www.youtube.com/watch?v=SBKOpFVggr8

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Κυρ Δεκ 02, 2007 10:25 pm

To test-drive και τα λεγομενα των κατοχων μου φτανουν για να εκφερω αποψη πανω στο t-jet των 120 ιππων.Ειναι ενα ανετο punto που φτιαχτηκε για ξεκουραστες μετακινησεις ..
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Κυρ Δεκ 02, 2007 10:25 pm

Ενω εσεις μιλησατε με βαση το 95αρι..
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
BLUE SCORPION
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3018
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 17, 2006 2:53 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-ΡΟΔΟΣ

Δημοσίευση από BLUE SCORPION » Κυρ Δεκ 02, 2007 10:30 pm

δεν εκφερω γνωμη γιατι δεν εχω οδηγησει ακομα ουτε το 95 ουτε το 120
αλλα δεν πιστευω στο 95 να εχει σκληροτερη αναρτηση απο το 120 βαση κοινης λογικης οσο πιο πολλα αλλογα πιο σκληρη αναρτηση για καλυτερο κρατημα και για να εκμεταλευτεις τις δυνατοτητες του αμαξιου
εγω παντως προτεινω στον φιλο να μην τα αλλαξει ακομα ας περιμενει λιγο καιρο να δει και το κιτ abarth και αν δεν σε ικανοποιει τοτε το ξανασυζηταμε το θεμα
και οπως θα περνω τις στροφες με 130 χωρις λαστιχα και αντιστρεπτικες εσυ αν θελεις κοιταζε με
"esy eisai o monos an8rwpos ston kosmo pou exeis mprostokinhto kai kaneis kalyteres pantes apo piswkinhto"cool_pipis
http://www.youtube.com/watch?v=A2CQ3YE4 ... ed&search=
http://www.youtube.com/watch?v=SsDY0nbZtSI
http://www.youtube.com/watch?v=SBKOpFVggr8

Άβαταρ μέλους
Sporti
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 2016
Εγγραφή: Παρ Ιουν 30, 2006 3:11 pm
Τοποθεσία: Αλιμο

Δημοσίευση από Sporti » Κυρ Δεκ 02, 2007 11:20 pm

P.A.D.R.C έγραψε:To test-drive και τα λεγομενα των κατοχων μου φτανουν για να εκφερω αποψη πανω στο t-jet των 120 ιππων.Ειναι ενα ανετο punto που φτιαχτηκε για ξεκουραστες μετακινησεις ..
Aπο οσο ξερω εννουν ανετο σε σχεση με τα αλογα που εχει και με βαση οτι ειναι τουρμπο,...δηλαδη δεν ειναι σκληροπυρηνικο το στησιμο, κτλ...αλλα απο οσο ξερω το 3πορτο t-jet με τα 17αρια εχει αν οχι σκληροτερη τουλαχιστον την ιδια αναρτηση με το 95αρη,....(αν και νομιζω οτι ειναι σκληροτερη) και ο grandeBILL που το ειχε οδηγησει μου ελεγε οτι εχει διαφορα απο το Sporting....
ΕικόναΕικόναΕικόνα

ΜΚ1 Sporting - MK2b Sporting - Grande Sporting - A3 Sportback 1.8TFSI

Άβαταρ μέλους
HauntedPunto
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 5941
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 23, 2005 10:55 am
Τοποθεσία: Πασαλιμάνι!!!

Δημοσίευση από HauntedPunto » Κυρ Δεκ 02, 2007 11:49 pm

εγώ που το οδήγησα πιστεύω ότι είναι καλή η ανάρτηση του, και από θέμα κρατήματος και από θέμα άνεσης.. δεν μπορώ να πω ότι έγερνε πολύ το αμάξι αλλά ούτε ότι σου χάλαγε τη βόλτα..
απο εκεί και πέρα είναι τι ζητάς.. καλύτερα πάρτο στα χέρια σου πρώτα όπως σου λένε τα παιδιά, στρώσε το και μετά πάρε καμιά στροφή με περισσότερα για να δεις αν είσαι ικανοποιημένος.. είναι πολύ νωρίς ακόμα να σκέφτεσαι τέτοια πράμματα...
Εικόνα Made Me Do It
Pure on the outside, Haunted on the inside...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξωτερική εμφάνιση”