Ελατηρια χαμηλωματος

Θέματα που αφορούν την αισθητική βελτίωση.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

Άβαταρ μέλους
Dimaras
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τρί Δεκ 06, 2005 12:41 pm
Τοποθεσία: kavala

Ελατηρια χαμηλωματος

Δημοσίευση από Dimaras » Πέμ Ιουν 07, 2007 6:40 pm

Ρε παιδια αληθευει πως αν βαλω ελατηρια χαμηλωματος,τα μανισια αμορτισερ θα πανε βολτα υστερα απο 10000-15000 χιλιομετρα?Ενδιαφερομαι να βαλω μια τετραδα στο sporting 95.Ειναι αξιοπιστη λυση η θα πανε τα λεφτα τζαμπα?



DimOZ

Άβαταρ μέλους
polatov
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 6527
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 6:10 pm
Τοποθεσία: Ηλιουπολη

Δημοσίευση από polatov » Πέμ Ιουν 07, 2007 6:54 pm

αληθευει φιλε..νταξει αξιζει απο θεμα ομορφιας...
αλλα γενικα δε κανει καλο στο αμαξι(σκετα ελατηρια)
"Competition reduces competitors"
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
g
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1906
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2005 4:23 pm
Τοποθεσία: Βούλα Αττικής

Δημοσίευση από g » Πέμ Ιουν 07, 2007 11:41 pm

εγω εχω ηδη 50000 θα την κανω την κινηση με ελατηρια hr. κανω 10000 το χρονο, θα μπω κ φανταρος υπολογιζω σε κανα 2 χρονο να βαλω κ bilstein sprint(εχουμε το ιδιο μοντελο). αλλα ειναι σιγουρο οτι θα αλλαξω αμορτισερ καποια στιγμη. εχω πετυχει ενα παλικαρι στη Καλιθεα, δεν του εχω μιλησει γτ δεν τον εχω δει μονο το αμαξι. σε μια επισκοπηση ειδα οτι ειχε μαμα αμορτισερ κ απλα αλλαγμενα ελατηρια. το βλεπω ετσι 2,5 χρονια. οτι θα τελειωσουν πιο γρηγορρα τα μαμα ειναι δεδομενο. στο λεω με την εννοια οπως ειπε κ ο Πανος, οτι καποια στιγμη αργα η γρηγορα αναλογα τη χρηση θα βαλεις κ αμορτισερ.αν ακομα κ τα δικα μου που τα ειδαν μου παν αντεχουν για καμια 30000 σαν μαμα αρα με τα αλλα ας μου κρατησουν κ 20000. θελω να το δω χαμηλωμενο. αλλα μεχρι 3, 3,5 ποντους μετα επιβαρυνεις κ το ολο συστημα διευθυνσης κ ψαλιδια κτλ (μαμα αμορτισερ+ ελατηρια). Απλα τη γνωμη μου ειπα κ συμφωνω κ με το Πανο. ειχα ακουσει βεβαια οτι εξαρταται κ απο το τι ελατηρια θα βαλεις. αν βαλεις κανα κουτσουρο θα τελειωσουν ποιο γρηγορα

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Πέμ Ιουν 07, 2007 11:43 pm

Oπως ειπε και ο g φθειρονται πιο γρηγορα!Παρολα αυτα εχω περιπτωση που αντεξαν 80.000 χλμ.Απλως απο αποψη ασφαλειας και μονο δε ειναι οτι καλυτερο...
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
GRIGIO
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4203
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: ΑΙΓΙΟ-ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GRIGIO » Πέμ Ιουν 07, 2007 11:56 pm

Πράγματι φρείρονται πιο γρηγορα λογω του ότι η διαδρομή που κάνει το αμορτισέρ όταν ταλαντώνεται μειώνεται αρκετά.Δηλαδή είναι μόνιμα ''συμπιεσμένα'' ας πούμε. Να σου πώ όμως και κάτι άλλο,αν αντέξουν με ελατήρια χαμηλώματος 15000 χλμ τα μαμήσια αμορτισέρ τότε τα έβγαλαν τα λεφτά τους φίλε μου.Υπάρχει και η περίπτωση να βάλεις αμορτισέρ καινούριο το οπόιο να είναι φθηνό και να μοιάζει με το μαμά οπότε εκεί περιμένεις 20000χλμ περίπου.Αυτό όμως δεν είναι το σωστό.Το σωστό από άποψη πατήματος είναι ένα αμορτισέρ χαμηλώματος(πχ bilstein sprint).

Άβαταρ μέλους
Dimaras
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τρί Δεκ 06, 2005 12:41 pm
Τοποθεσία: kavala

Δημοσίευση από Dimaras » Σάβ Ιουν 09, 2007 11:37 am

Δηλαδη τι προτεινετε?Να βαλω καποια που θα ειναι μαλακα,π.χ h&r γιατι εχω ακουσει οτι ειναι φτηνα και μαλακα σε σχεση με τα eibach που θελω να βαλω.Ειμαι σε διλημα γιατι εχω να επιλεξω η στα ελατηρια η στα πλαινα μαρσπιε και αεροτομη.Για να αλλαξει και εξωτερικα η εμφανιση του αυτοκινητου....

DimOZ

Άβαταρ μέλους
GRIGIO
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 4203
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 30, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: ΑΙΓΙΟ-ΠΑΤΡΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GRIGIO » Σάβ Ιουν 09, 2007 12:54 pm

Dimaras έγραψε:Δηλαδη τι προτεινετε?Να βαλω καποια που θα ειναι μαλακα,π.χ h&r γιατι εχω ακουσει οτι ειναι φτηνα και μαλακα σε σχεση με τα eibach που θελω να βαλω.Ειμαι σε διλημα γιατι εχω να επιλεξω η στα ελατηρια η στα πλαινα μαρσπιε και αεροτομη.Για να αλλαξει και εξωτερικα η εμφανιση του αυτοκινητου....
Κοίτα φίλε μου,προσωπικά φοράω HR 3ποντα με bilstein μαύρο αμορτισέρ.Δεν είναι μαλακά τα HR,είναι αρκετά σκληρά.Δηλαδή αν σκεφτείς ότι τα μαύρα Bilstein Πλησιάζουν τα μαμά αμορτισέρ σου λέω ότι το αμάξι μου νιώθει κραδασμούς και τους περνμάει στο εσωτερικό λόγω σκληρότητας του ελατηρίου.Από την άλλη αν βάλεις eibach τα οποία είναι επίσης σκληρά θα έχεις παραπλήσιο απότελεσμα με τα΄ίδια αμορτισέρ. Μαλακό ελατήριο μου φάνηκε το voglant που φοράει ο ΤasosB στο mk2 που έχει και μπορώ να πώ ότι το αμάξι από άνεση είναι πολύ καλό.Ωστόσο,το voglant δεν δίνει ''τίμιο'' χαμήλωμα,δηλαδή,σου λέει 3 πόντους και οι 3 μπορεί να είναι 2.Αυτό είναι κάτι που το είδα με τα μάτια μου.
Θα σου πρότεινα τα HR γιατί κατ εμέ,είναι ένα ελατήριο που αν θελήσεις αργότερα μπορείς να εκμεταλευτείς τη συμπεριφορά του και να βάλεις ένα καλό αμορτισέρ και να είσαι άριστος!!! :smile:

Άβαταρ μέλους
vasilis10
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: Τρί Σεπ 05, 2006 7:02 pm
Τοποθεσία: ΑΛΙΜΟΣ

Δημοσίευση από vasilis10 » Σάβ Ιουν 09, 2007 11:51 pm

Συμφωνώ κ εγώ με τα παιδιά. Εγώ την τετάρτη θα βάλω ελατήρια κ είμαι μεταξυ hr και voglant. Μάλλον όμως hr θα βάλω. Εγώ είμαι με 30000 περίπου χλμ όποτε λογικά παιδιά αντέχω μέχρι 45000-50000 με τη μαμά ανάρτηση τι λέτε...? Μετά κουμπώνουν blistein κίτρινα κ το αμάξι είναι κ μουν**α και έχει πολύ καλύτερο κράτημα!!!!

Άβαταρ μέλους
Dimaras
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τρί Δεκ 06, 2005 12:41 pm
Τοποθεσία: kavala

Δημοσίευση από Dimaras » Πέμ Ιουν 14, 2007 4:45 pm

Δεν πιστευω να εχω τιποτα προβληματα με εγγυησεις?Πληροφοριακα το αυτοκινητο εχει 20000 χιλιομετρα...

DimOZ

Άβαταρ μέλους
TaRaNTuLa
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1439
Εγγραφή: Δευ Ιουν 07, 2004 1:38 am
Τοποθεσία: Πολύ πιο μπροστά...!!

Δημοσίευση από TaRaNTuLa » Πέμ Ιουν 14, 2007 5:49 pm

Το σύστημα ανάρτησης δεν καλύπτεται από την εγγύηση, μιας και είναι κομμάτι του αυτοκινήτου που μπορεί να υποστεί καταπόνηση, ανάλογα με τη χρήση.
Αντίο Γιάννη...Θα ζεις ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ μέσα στις καρδιές μας...

Γιατί αποτρέπεις κάποια πράγματα, ενώ τελικά δεν πρέπει... Εγκυκλοπαίδεια!

Ν&Ν

Άβαταρ μέλους
Dimaras
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τρί Δεκ 06, 2005 12:41 pm
Τοποθεσία: kavala

Δημοσίευση από Dimaras » Πέμ Ιουν 21, 2007 12:14 pm

Tελικα πηρα APEX 3.5 ποντους.Απο εβδομαδα θα απω να τα περασω.Πιστευω οτι η μαρκα ειναι αξιοπιστη η κανω λαθος?

DimOZ

Άβαταρ μέλους
grhgorhsptol
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1509
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 10:52 pm

Δημοσίευση από grhgorhsptol » Πέμ Ιουν 21, 2007 12:41 pm

Όλες οι γνωστές μάρκες είναι αξιόπιστες.
Η διαφορά μεταξύ τους είναι η σκληρότητα...τα δικά σου είναι από τα σκληρά ελατήρια.
Συμβουλή:Φρόντισε όμως να βάλεις και αμορτισέρ χαμηλώματος για καλύτερο και πιο ασφαλές αποτέλεσμα.

Άβαταρ μέλους
grhgorhsptol
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1509
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2006 10:52 pm

Δημοσίευση από grhgorhsptol » Πέμ Ιουν 21, 2007 12:41 pm

αααα...Καλοφόρετα!!

Άβαταρ μέλους
panagis
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 28, 2006 8:03 am
Τοποθεσία: Αγρίνιο

Δημοσίευση από panagis » Πέμ Ιουν 21, 2007 2:21 pm

Καλοφόρετα, πολύ καλή επιλογή. Φρόντισε όμως να πάς γρήγορα και σε αλλαγή αμορτισέρ για ασφάλεια.

Άβαταρ μέλους
biodiesel
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Δεκ 11, 2006 4:49 pm

Δημοσίευση από biodiesel » Τρί Οκτ 14, 2008 2:29 pm

Θέλω να βαλω στο punto'04 ζάντες-λαστιχα ελατήρια-αμορτισερ(περίπου 3ποντο χαμήλωμα). βρήκα pirelli 195Χ45Χ16 και TWS 2.7Χ16 1000ευρώ με την τοποθέτηση .πιστεύετε ότι είναι καλά, τι ελατήρια μου προτείνετε ?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξωτερική εμφάνιση”