Πρόβλημα με τα μπροστινά φανάρια του ΜΚ2b

Θέματα που αφορούν την αισθητική βελτίωση.

Συντονιστής: Puntoclub.gr moderators

NikosMan
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 16, 2007 10:37 am
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Re: Πρόβλημα με τα μπροστινά φανάρια του ΜΚ2b

Δημοσίευση από NikosMan » Τετ Ιούλ 18, 2007 12:20 pm

ενας φιλος τα ετριψε σε ενα vw bora με γυαλοχαρτο1200 (σα χαρτι ειναι..) και εφυγε το κιτρινισμα.. δεν το εχω δει βεβαια αλλα ισως να κανει δουλεια.



Άβαταρ μέλους
bill33
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 696
Εγγραφή: Τρί Οκτ 12, 2004 7:48 pm
Τοποθεσία: Τριπολη

Re: Πρόβλημα με τα μπροστινά φανάρια του ΜΚ2b

Δημοσίευση από bill33 » Τετ Ιούλ 18, 2007 12:26 pm

NikosMan έγραψε:ενας φιλος τα ετριψε σε ενα vw bora με γυαλοχαρτο1200 (σα χαρτι ειναι..) και εφυγε το κιτρινισμα.. δεν το εχω δει βεβαια αλλα ισως να κανει δουλεια.
Εξαρταται αν ειναι απο εξω ή απο μεσα .Απο την στιγμη που λεει ομως οτι το εγιναν κιτρινα μετα απο κατι λαμπες που εβαλε ειναι απο μεσα .

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τα μπροστινά φανάρια του ΜΚ2b

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τετ Ιούλ 18, 2007 12:27 pm

NikosMan έγραψε:ενας φιλος τα ετριψε σε ενα vw bora με γυαλοχαρτο1200 (σα χαρτι ειναι..) και εφυγε το κιτρινισμα.. δεν το εχω δει βεβαια αλλα ισως να κανει δουλεια.
Kαλημερα φιλε μου..Γραψε μας 2 λογια να σε γνωρισουμε καλυτερα εδω..
http://www.puntoclub.gr/viewtopic.php?t=4&start=1020

Οσον αφορα το γυαλοχαρτο ειναι λαθος γιατι το φαναρι θα αποκτησει σαγρε επιφανεια .Καποιες κρεμες ισως βοηθησουν αλλα και παλι τοκαψιμο γινεται στην εσωτερικη πλευρα του κατοπτρου,οποτε εκει δεν μπορεις να κανεις και πολλα..
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
kgf
Έβγαλα το Ν
Έβγαλα το Ν
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 12:16 pm
Τοποθεσία: δαφνη

Δημοσίευση από kgf » Κυρ Οκτ 07, 2007 5:21 am

ρε παιδια ξερει κανεις που μπορουμε να τις βρουμε τις οσραμ στην αθηνα?εχω ακουσει και απο αλλους οτι ειναι καλες.τις αλαξα κιεγω μια φορα με κατι γιαπονεζικες απο πολυ γνωστη εταιρεια αξεσουαρ αλλα καηκανε σε 2 μηνες! πμ πλιζ για τις οσραμ:-)

Άβαταρ μέλους
kostis
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2004 11:26 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από kostis » Τρί Οκτ 09, 2007 7:26 pm

Exω και εγω το ίδιο πρόβλημα, θολωσαν τα φαναρια από κάτι σκ@τ0κινεζικες με πιο λευκό χρωμα και σήμερα αγόρασα επιτέλους Χenon κανονικά. Να τα βάλω ή θα χειροτερέψει το πρόβλημα. Δεν ξέρω αν έχουν προστασία UV αλλά στην συσκευασία λένε Ε-mark (e24) και ISO9001:2000. Να υποοθέσω πως λόγω ISO θα έχουν καποια προστασία?

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Τρί Οκτ 09, 2007 8:45 pm

Οντως ,και τα xenon εχουν αυτο το κακο αμα ειναι κινεζικα..Εσενα τι ειναι?
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
kostis
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2004 11:26 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από kostis » Πέμ Οκτ 11, 2007 3:30 am

Tα εφερα από Ιταλία αλλα δυστυχως η συσκευασία δεν λέει τοπο κατασκευής (Made in). Ελπίζω το ότι επειδή οι οδηγίες ειναι στα Ιταλικά και λογω ISO όπως ανάφερα πιο πάνω να κατασκευάζεται καπου στην Ευρώπη. Αφού εγινε όμως η ζημία εγω θα τα βάλω και ασ γινει οτι να'ναι

Άβαταρ μέλους
bill33
Μαθαίνω να στρίβω.
Μαθαίνω να στρίβω.
Δημοσιεύσεις: 696
Εγγραφή: Τρί Οκτ 12, 2004 7:48 pm
Τοποθεσία: Τριπολη

Δημοσίευση από bill33 » Πέμ Οκτ 11, 2007 8:01 am

Κοιτα αν γραφουν" UV ok" (ή κατι παρομοιο) στην συσκευασια.Αυτο δειχνει αν θα σου κιτρινισει ή οχι τα φαναρια.

Άβαταρ μέλους
kostis
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2004 11:26 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από kostis » Πέμ Οκτ 11, 2007 5:17 pm

Δεν γραφουν. Πάει θα λειωσουν τα φαναρια

Άβαταρ μέλους
Sonicboom
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3153
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 28, 2004 4:39 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευση από Sonicboom » Πέμ Οκτ 11, 2007 9:06 pm

Συνηθως την ζημια την κανουν οι λαμπες τυπου xenon και οχι τα κιτακια xenon. Προσωπικα εδω και χρονο δεν εχω προβλημα με το δικο μου κιτακι.
Παντως...
ΟΛΑ τα aftermarket kit xenon ειναι κινεζικα ή κορεατικα . Ακομα και καποια εργοστασιακα. Μην ακουτε τα διαφορα παραμύθια περι γερμανικων αμερικανικων κλπ. Ακομα και κατι philips που κυκλοφορούν made in china ειναι.
Δυστυχως ολα τα πιστοποιητικα ευκολα μπορει να ειναι μουφα. Απο λιανέμπορο δυσκολο να βρεις πιστοποιητικο γιατι οι πιο πολλοι απλα δεν ενδιαφερονται.
Το E mark ειναι η εγκριση τυπου που παιρνει ενα προιον για χρηση σε οχημα στην Ευρωπη και ο αριθμος διπλα ειναι ο κωδικος της χωρας στην οποια πηρε την εγκριση. Απο τα λαστιχα μεχρι και στα τζαμια θα βρείτε αυτό το σύμβολο. Οπως κι αν εχει οι δοκιμες που περναει ενα kit xenon για να παρει αυτη την εγκριση τυπου δεν αφορουν ενδεχομενο θαμπωμα στα φαναρια. Το iso9001 απο την αλλη αφορα την εταιρια κατασκευης και οχι αμεσα το προιον οποτε αν εχει μονο iso δεν λεει απολυτως τιποτα...
Αυτο που πρεπει να σας απασχολει κυριως για ενα kit xenon και για λογους ασφαλειας ειναι η στεγανότητα των μετασχηματιστών. Ειδικα στα σημεια που τοποθετουνται σε ενα punto ειναι σιγουρο οτι θα φτασει νερο. Γι'αυτο καλο θα είναι να βαζετε kit που ηδη εχουν δοκιμαστει απο καποιον αλλο και δεν εχουν βγαλει προβλημα.
Εικόνα
.

Άβαταρ μέλους
P.A.D.R.C
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 16442
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2004 2:58 pm
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P.A.D.R.C » Πέμ Οκτ 11, 2007 9:22 pm

Μωρε κινεζικα ειναι ολα.απλως καποια ειναι china-name..;-) Οσο για αυτο που ειπες για τα ηλεκτρικα εχεις απολυτο δικιο.Πρεπει να εξασφαλιστει η στεγανοτητα του σημειο της τοποθετησης!
No matter what,F.I.A.T. will always be in my heart..
Εικόνα
PERFORMANCE ADRENALINE EXPLOSION RACING CLUB

Just an SBG-GREEN Forced Air Induction System & 151.710km @1121kg (MOTtest)

Άβαταρ μέλους
Sonicboom
Schumacher
Schumacher
Δημοσιεύσεις: 3153
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 28, 2004 4:39 pm
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Δημοσίευση από Sonicboom » Πέμ Οκτ 11, 2007 9:39 pm

Η στεγανοτητα του σημειου τοποθετησης λιγο δυσκολο να εξασφαλιστει. Αυτο που πρεπει να ειναι εξασφαλισμενο απο πριν ειναι η στεγανοτητα των ballast!
Εικόνα
.

Άβαταρ μέλους
kstavros
Νικολάκης
Νικολάκης
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2004 7:18 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από kstavros » Παρ Οκτ 12, 2007 10:18 am

παιδια εγω οταν εβαλα xenon κανονικα το προβλημα μου εμεινε σταθερο και δεν χειροτερεψε καθολου μα καθολου και τα ειχα πανω περιπου 8 μηνες. τωρα βεβαια αλλαξα φαναρια γιατι βαρεθηκα να τα βλεπω ετσι

Άβαταρ μέλους
spartiatis
Τρέχω σε αγώνες.
Τρέχω σε αγώνες.
Δημοσιεύσεις: 1208
Εγγραφή: Τετ Ιουν 08, 2005 4:42 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από spartiatis » Παρ Οκτ 12, 2007 2:16 pm

καμια σχεση η μια λαμπα με την αλλη!με τα xenon δεν θα σου χειροτερεψει!ολα κινεζικα και κορεατικα ειναι!δεν υπαρχουν γερμανικα!βαλτα να δεις το φως σου!ποσα Kelvin τα πηρες?

Άβαταρ μέλους
kostis
Εμαθα να ξεκινάω.
Εμαθα να ξεκινάω.
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2004 11:26 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από kostis » Παρ Οκτ 12, 2007 9:35 pm

Ωραιά... τελικά δεν θα λειώσουν. Το είχα ψιλομετανιώσει κιολας επειδη εδωσα τοσα λ7 για το xenon και θα ηταν κριμα να εκαναν και αυτα ζημιά

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εξωτερική εμφάνιση”